Cannabia
![Εικόνα](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjzucNQm6m0lDudrHuLCpX9QJDCiIZi3mhjhEnzLYADRXwzFNpWj1WSfQRQfJ2tXjEblMzvvxVOaOXkGqQ1226aZP2PpKGHSCripWY1InaPWy0S1vAMKEFuwPpQbTz-nnZ3Xb8WAOJiogA/s640/12920480_10154067117889931_3516297275132118319_n.jpg)
Αγαπημένο μου μπυρολόγιο ημέρα 126 , Cannabia , Γερμανική οργανική lager μπύρα ... Ένας συνδυασμός λυκίσκου, κριθαριού, κάνναβης και λεμονιού. Έχει 5% αλκοόλ και η κάνναβη κυριαρχεί και στο άρωμα και στη γεύση! Κάποιοι μπορεί και να τρομάξουν στην ιδέα και να αποφύγουν την κατανάλωση της όμως η αλήθεια είναι ότι ο λυκίσκος που περιέχουν όλες οι μπύρες ανήκει και αυτός στην οικογένεια των κανναβοειδών. Σύμφωνα με τη βοτανική, είναι «πρώτος ξάδελφος» με την τσουκνίδα, την κάνναβη και τη μουριά. Η μπύρα δεν περιέχει τίποτα απαγορευμένο ενώ σύμφωνα με απόφαση της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν χρειάζεται ειδική άδεια για την κυκλοφορία ποτών και τροφίμων που περιέχουν οργανική κάνναβη. Η μπύρα παράγεται από οργανική κάνναβη, νερό, ζάχαρη, βύνη και λυκίσκο. Η κάνναβη έχει αποξηρανθεί στον ήλιο και δεν περιέχει τετραϋδροκανναβινόλη (THC), την ουσία δηλαδή που προκαλεί την ιδιαίτερη ευφορία στους χρήστες χασίς. Η οργανική κάνναβη καλλιεργείται νόμιμα στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης,